životní styl

Víte, proč jsou tato rajčata tak hnědá? Slováci se bojí jejich vzhledu, ale neměli by se bát.

1.5kviews

Často se o nich mluví jako o hnědých kvůli barvě jejich slupky. Má sladší chuť než tradiční odrůdy této oblíbené rostliny a je dobrá dušená, smažená nebo marinovaná. Kromě toho se může pochlubit působivými nutričními hodnotami. Seznamte se s hnědým rajčetem – kumato.

Dnes je tomu těžké uvěřit, ale v 16. století, kdy se rajče, které pochází ze Střední Ameriky, dostalo do Evropy, bylo považováno za jedovatou rostlinu (mimo jiné proto, že jeho listy připomínaly listy magické mandragory) a pěstovalo se pouze na ozdobu altánů a zahrad. Teprve o dvě století později se začaly oceňovat další, především kulinářské vlastnosti tohoto šťavnatého plodu, který se zpočátku vařil především do kaší (odtud recept na rajčatovou omáčku).

V dnešním světě je těžké si bez nich představit jídelníček. Nejvíce rajčat se sní v Severní Americe, v průměru 40 kilogramů na osobu za rok. Na Slovensku jsou statistiky mnohem skromnější, průměrný člověk zkonzumuje méně než 10 kilogramů tohoto šťavnatého ovoce (některými považovaného za zeleninu), ale stále více než okurek, mrkve nebo cibule.

Obchody vycházejí vstříc gurmánům a nabízejí různé druhy rajčat, kromě těch tradičních také malinová, třešňová, datlová, švestková nebo cherry rajčata. Stále oblíbenější jsou také plody s charakteristickou tmavě hnědou slupkou, v Polsku známé jako čokoládová rajčata a ve světě jako kumato.

Jejich historie se začala psát ve slunném Španělsku v 70. letech 20. století. Luis Ortega, syn majitele farmy v andaluské vesnici Agra, zjistil, že rajčata, která dostávají méně vody, mají tmavší slupku a sladší chuť. Po několika letech experimentů vyšlechtil odrůdu s obchodním názvem „cumato“.

Prodej semen těchto rajčat dodnes kontroluje švýcarská agrotechnologická společnost Syngenta Seeds. Aby je pěstitelé získali, musí projít přísným výběrovým řízením a splnit přísné pěstitelské požadavky. Dnes se čokoládová rajčata pěstují v Evropě, Severní Americe a Austrálii.

Rajče Kumato – nutriční hodnoty

Rajčata Kumato se od běžných odrůd liší silnější slupkou (díky níž lépe snášejí skladování), pevnější dužinou a mnohem sladší chutí, která je způsobena vysokým obsahem fruktózy, ovocného cukru.

Tmavá barva rajčat je způsobena mimořádně vysokým obsahem antokyanů – rostlinných barviv, která jsou zároveň silnými antioxidanty, stimulují imunitní systém, působí protizánětlivě a mají ochranný účinek na oběhový systém. Vědecké studie prokázaly, že antokyany působí proti vzniku rakoviny (např. plic, tlustého střeva, žaludku) a pomáhají při její léčbě, už jen tím, že zmírňují nepříjemné pocity spojené s chemoterapií. Snižují také riziko srdečních onemocnění a zlepšují ostrost zraku.

Kumato je pokladnicí cenných vitaminů. Jen jedno pořádné rajče nám dodá téměř polovinu denní potřeby vitaminu C, který nejen posiluje imunitu organismu tím, že ho chrání před infekcemi, ale také zastavuje proces stárnutí a reguluje kardiovaskulární systém. Šťavnatá pochoutka je také bohatým zdrojem vitaminů A, E a vitaminů skupiny B a mnoha minerálních látek, zejména draslíku – prvku, který slouží k udržení správného krevního tlaku a je nezbytný pro regulaci vodní rovnováhy v těle.

Ve srovnání s jinými odrůdami však rajčata kumato obsahují méně lykopenu, karotenoidu, který pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny a osteoporózy.

Kumato v kuchyni

Rajčata Kumato jsou díky své sladké chuti a pevné dužině ideální pro konzumaci v syrovém stavu. V nejjednodušší verzi je lze použít jako přílohu k sendvičům nebo do salátu (rajčata se nakrájí na plátky, osolí a opepří, zalijí zálivkou z oleje, vinného octa, sušeného oregana a nasekané pažitky, nechají se 10 minut odležet a poté se posypou rozdrobenou fetou, rukolou a pistáciemi). Kumato se hodí i na klasický řecký salát.

Z těchto rajčat lze připravit chutný předkrm podle receptu Michela Morana. Opečené a oloupané kumato nakrájejte na plátky a položte je na proužky salátu. Na rajčata položte nadrobno nakrájeného lososa smíchaného s nasekaným koriandrem, citronovou šťávou, arašídovým olejem, solí a pepřem (černým a citronovým). Nakonec pokapejte koriandrovou omáčkou smíchanou s arašídovým olejem, citronovou šťávou, kmínem a citronovým pepřem.

Z cumatu připravte vynikající omáčku na způsob čatní. Nejprve rozehřejte olej, přidejte nadrobno nakrájenou červenou cibuli a uzenou papriku (jednu lžičku). Za častého míchání dusíme 5 minut, poté přidáme nakrájená rajčata (500 g), hnědý cukr (1/4 šálku) a červený vinný ocet (1/4 šálku). Přiveďte k varu a vařte 10 minut do zhoustnutí. Konzumujte po vychladnutí.

Leave a Response