životní styl

Přidejte ji k hnojivu. Rajčata, cibule, okurky a papriky porostou jako o život.

26.3kviews

Každý, kdo pěstuje zeleninu – ať už profesionálně, nebo amatérsky – by si měl být vědom důležitosti používání hnojiv pro vývoj sazenic. Hnojení vyživuje rostliny a zlepšuje stav půdy, což zajišťuje bohatou úrodu.

Jak ale vybrat správné hnojivo? Měli byste si vybrat hotové, nebo si ho připravit sami? Zahradníků je tolik, kolik je receptů na přípravu zázračného odvaru. Existuje však recept na triviálně snadno připravitelné a především univerzální hnojivo pro sazenice.

Co je dobré hnojivo?

Na trhu je mnoho hnojiv pro pěstování různých rostlin. Vyplatí se však použít recept na směs, která bude dobře fungovat pro nejčastěji pěstovanou zeleninu – cibuli, okurky, rajčata nebo papriky.

Navržené hnojivo obohatí sazenice o potřebné živiny, posílí kořeny rostlin a urychlí jejich růst. Zvláště užitečné je při přesazování, aby se zabránilo vadnutí.

Sazenice „ošetřené“ tímto hnojivem budou opticky silnější, zdravé a vyživené. To platí i pro zvadlé sazenice, které se okamžitě zazelenají. K dosažení tohoto efektu potřebujete tři ingredience, které má každý doma.

Co přidat do hnojiva?

V receptu prezentovaném na kanálu YouTube s názvem PLANTS hrají hlavní roli ovesné vločky. Proč? Protože jsou bohaté na minerály od železa přes hořčík až po fosfor, které vyživují plodiny.

Půda obohacená o látky obsažené v ovesných vločkách získává díky rozvoji mikroorganismů lepší strukturu. To vše výrazně urychluje a zlepšuje správný růst rostlin.

Jak připravit účinné hnojivo?

Druhou tajnou složkou je… cukr, který dodává energii a stimuluje sazenice k lepšímu růstu a zakořeňování, urychluje metabolické procesy. Cukr také zvyšuje odolnost sazenic vůči stresu způsobenému například přesazováním nebo nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Přírodní hnojivo připravíte jednoduše tak, že rozdrtíte nebo rozemelete polévkovou lžíci ovesných vloček, zalijete je 300 ml teplé vody a přidáte polévkovou lžíci cukru. Takto připravený odvar se rozmíchá a uchovává při pokojové teplotě.

Po dvou dnech se tekutina přecedí a zředí se přidáním nejméně 3 litrů vody. Připravené hnojivo se podává rostlinám před přesazením a řízky se zalévají v intervalech asi 2 týdnů.

Leave a Response