životní styl

Mnoho Slováků pije takovou kávu denně. To v těle dělá toto

2.8kviews

Černá káva je téměř bez kalorií, ale již s přísadami, jako je mléko nebo cukr, se její kalorický obsah zvyšuje. Baristé však mají v nabídce mnohem více návrhů. Kávy se šlehačkou, čokoládou nebo ochucenými sirupy jsou opravdu lahodné, ale často si neuvědomujeme, kolik mají kalorií.

Káva na hubnutí

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Pije se ráno, po obědě a někteří lidé ji pijí i večer. V dnešní době se již málokdo omezuje na jeden šálek denně. Na Slovensku 65 % těch, kteří deklarují, že konzumují kofeinové nápoje, přiznává, že denně sáhne po více než jednom šálku kávy (nejčastěji po 2 nebo 3 šálcích).

Káva jako přírodní stimulant díky obsahu kofeinu dodává energii, stimuluje a zlepšuje koncentraci. Studie provedené odborníky navíc ukázaly, že kofein velmi účinně potlačuje chuť k jídlu. Pozitivně také zvyšuje metabolismus – až o 3 – 11 procent, a to se projeví na rychlosti spalování tuků.

Zdá se tedy, že káva je vynikajícím nápojem pro ty, kterým záleží na jejich pasu, nebo pro ty, kteří chtějí shodit pár kilogramů. Je však třeba si zapamatovat jednu zásadní informaci – nejlepší je čistá káva bez vysokokalorických přísad.

Kolik kalorií obsahuje káva?

Káva je velmi nízkokalorický nápoj. V jednom šálku, který má objem přibližně 240 ml, se nachází pouze 2 kcal. Mluvíme však pouze o čisté kávě, tj. běžné černé kávě, bez jakýchkoli přísad, jako je mléko, cukr, šlehačka nebo čokoláda. Takto podávaná káva nemá prakticky žádné kalorie, protože se skládá téměř výhradně z vody (voda tvoří 99 % nápoje).

Klasické espresso má přibližně 1,7 kalorie. Podobná situace je u překapávané kávy, která má přibližně 1,5 kcal. Káva s mlékem má mírně odlišný obsah kalorií, i když v tomto případě se hodnoty mohou mírně lišit v závislosti na zvoleném mléku. Na trhu jsou kravská mléka s různým obsahem tuku (plnotučné, polotučné a odtučněné) a rostlinná mléka (sójové, mandlové, kokosové, ovesné, rýžové atd.). Vezměme si např. 30 ml porce mléka pod lupa, která má různé kalorické hodnoty pro 3,2% tuku – 19 kcal, pro polotučné mléko – 15 kcal a pro odstředěné mléko – 10 kcal, a pro mandlové mléko – asi 24 kcal..

Uveďme si příklad. Oblíbená káva Flat White, druh kávy s přidaným mlékem, která se připravuje z dvojité dávky kávy a 120-150 ml mléka (3,2 % tuku), poskytuje přibližně 120 kcal – a to bez cukru.. Pokud je káva oslazena například dvěma lžičkami cukru, je její obsah vyšší. se kalorická hodnota zvýší na 158 kcal.

Přehled káv s přísadami

Káva s mlékem a cukrem nejsou jediné návrhy baristů. Pokud je tradiční, silně dietní káva obohacena o chutná vylepšovadla – a tady může být seznam opravdu dlouhý a nekončí jen mlékem a trochou cukru, ale různými ochucenými sirupy, šlehačkou, kořením, čokoládou, šumivými nápoji (tonic espresso) nebo dokonce alkoholem, pak se Klasické kávy se mění v opravdové kávové dezerty..

Existuje mnoho variant kávy, které vás mohou svým obsahem kalorií opravdu překvapit. Podívejte se na ty nejoblíbenější zde.

Frappucino

Jedná se o druh ledové kávy, ideální volbu pro horké letní dny. Tento oblíbený kávový nápoj se připravuje s přídavkem zmrzliny, šlehačky, sirupu (např. čokoládového, karamelového, karamelového). V závislosti na počtu přídavků může mít např. přibližně 400-500 kcal, což je stejně jako velký kus dortu.

Mocha

Mocha káva se v kavárnách objednává stejně často. Nejoblíbenější je čokoládová verze. Skládá se z jednoho espressa, mléka, čokoládové polevy, šlehačky a křupavých kuliček sloužících jako posyp. Šálek této pochoutky nám dodá na těle. přibližně 380 kcal.

Irská káva

Irská káva je druh kávy s přídavkem alkoholu a smetany s vysokým obsahem tuku. Standardní verze irské kávy obsahuje 50 ml whisky (115 kcal), smetanu a cukr a někdy je celá ozdobená posypem. To vše také dělá z kávy irského typu kalorickou bombu, která obsahuje přibližně 370 kcal.

Frappe Crème Brûlée

Frappe Crème Brûlée je ledová káva inspirovaná klasickým francouzským dezertem crème brûlée s mlékem, ledem a šlehačkou – přináší gurmánskou chuť s „pouhým“ mlékem. 340 kcal.

Jahodové frapé

V létě můžete najít také varianty ledové kávy se sezónním ovocem. Ledové frapé s jahodami a bílou čokoládou je další možností dezertu, který se přidává do nabídky. 370 kcal.

Neprůstřelná káva

Neprůstřelná káva není verze kávy, kterou si můžeme koupit v kavárně. Je to káva, která je oblíbená u nadšenců do fyzické aktivity, zejména u vyznavačů silového tréninku, kteří ji pijí při redukci. V této neobvyklé variantě se do kávy přidává máslo, kokosový olej a někdy i další přísady, což poměrně dost zvyšuje počet kalorií. Známá káva Bulletproof může poskytnout až 450-500 kcal z tuků..

Je třeba mít na paměti, že káva se liší v závislosti na složkách. mohou mít více kalorií než plnohodnotná večeře. Přitom je to stále jen káva, kterou nepovažujeme za jídlo. Konzumace takové „svačiny“ může pokrýt až 1/3 naší denní potřeby kalorií.

Leave a Response