životní styl

Co znamená bílý povlak na vašich sazenicích? Než je vyhodíte, všimněte si prosím

838views

Pokud jste si někdy všimli bílého povlaku na svých sazenicích rajčat, pravděpodobně se jedná o plíseň, která vás napadla jako první. Než sazeničky vyhodíte, určitě si dvakrát rozmyslete, co s nimi skutečně je.

Samozřejmě, že ve většině případů půjde o plíseň, ale přemýšleli jste o tom, že by mohlo jít například o usazeniny z vody nebo o vliv hnojení sazenic?

Co je to bílý povlak na sazenicích rajčat?

Bílý povlak na sazenicích rajčat nemusí nutně souviset s plísní. Ve skutečnosti může souviset s potřebou základních faktorů.

Vezměme si pro začátek výše zmíněnou plíseň. Její přítomnost poznáte podle bílého nánosu podobného vatě, který se usazuje na povrchu půdy. Často je to důsledek přemokření nebo špatného odvodnění a špatného větrání květináče a místnosti. Plíseň se může tvořit také v důsledku příliš malého množství slunečního světla na sazenice.

Dalším případem mohou být například minerální soli vysrážené z vody. V tomto případě se bílá vegetace na slunci mírně leskne. To je způsobeno používáním vícesložkových hnojiv v nesprávně připravené vodě, tj. ve vodě, která měla příliš vysoké pH a tvrdost.

Nejde o plíseň, ale o chybu v péči.

Někdy není bílý květ na sazenicích rajčat nic jiného než vysrážený vápník. Výkvět pak má strukturu tvrdých hrudek s lehce nažloutlou barvou. Je to důsledek zalévání sazenic tvrdou vodou z vodovodu.

Přestože přítomnost tohoto typu bílého povlaku není pro rostliny škodlivá, je vhodné zvýšit pH půdy, abyste se nevzhledného problému zbavili.

Jak bojovat proti plísni na sazenicích rajčat?

Ale co když se z bílého květu ve skutečnosti vyklube plíseň? Pak proti ní můžeme zkusit bojovat skořicí nebo protiplísňovými prostředky. Samozřejmě bude nutné zintenzivnit péči o rostliny a zajistit jim co nejlepší podmínky pro pěstování.

K tomuto účelu se doporučuje používat vodu z vodovodu, která před zaléváním odstála alespoň 24 hodin. Místo ní lze použít také dešťovou nebo filtrovanou vodu. Je důležité, aby voda na zalévání měla pH 6 až 6,5 a relativně nízký obsah vápníku.

Leave a Response