životní styl

Vysaďte je vedle rajčat. Budou chránit úrodu před škůdci

16.6kviews

Zelenina potřebuje nejen slunce, vodu a hnojivo, ale také… dobrou společnost, aby zdravě rostla a poskytovala bohatou úrodu. Každý druh má v tomto ohledu své vlastní preference. Co mají ráda rajčata?

Vhodně zvolené sousedství na zeleninovém záhonu může prospět množství i kvalitě úrody. Rajčatům prospívá zejména blízkost bylinek. Které druhy se vyplatí vysadit vedle zeleninového záhonu?

Tyto bylinky ochrání vaše rajčata

Bylinky se již pevně usadily na našich zahradách, terasách a balkonech. Výborně chutnají, jsou zdravé, voní a vypadají atraktivně. Bylo také prokázáno, že podporují pěstování rajčat a chrání je před napadením škůdci.

Za tímto účelem se vyplatí vysazovat bazalku v blízkosti rajčat. Ukazuje se, že rajčata a bazalka tvoří nerozlučnou dvojici nejen v kuchyni – tato kombinace je skvělá v salátu caprese nebo v omáčce na těstoviny -, ale že se k sobě hodí i na zahradním záhonu.

Bazalka působí jako přírodní prostředek proti mouchám a komárům i molům. Podobný účinek má i oregano a česnek, které odpuzují roztoče a klíšťata.

Jak přilákat užitečný hmyz?

Některé byliny mají opačný účinek než výše uvedené – místo aby hmyz odpuzovaly, přitahují ten hmyz, který může být pro naše plodiny prospěšný. Jakým způsobem?

Za prvé tím, že napomáhají opylování. Mezi takové byliny patří zejména krásně kvetoucí tymián, ale opylovače přiláká i kopr nebo petržel.

Za druhé, pokud jde o pěstování rajčat, je užitečný hmyz, který se živí přirozenými škůdci této zeleniny. Příklad? Koriandr přiláká hmyz, který se živí mšicemi, a petržel přiláká mouchy zvané bzučivky, které mají také chuť na škůdce.

Jak sázet bylinky?

Mnohé z uvedených bylinek nejen chrání a stimulují růst rajčat, ale mají také příznivý vliv na chuť a vůni této zeleniny. Při výsadbě bylinek je však třeba dodržovat několik pravidel.

Výsadba bylinek na slunném a teplém místě nejen urychlí růst rostlin, ale také způsobí, že jejich listy budou mimořádně aromatické. Půda by měla být kyprá a úrodná.

Všimněte si, že většina uvedených druhů, například bazalka, špatně snáší nízké teploty, proto je vhodné připravit sazenice v květináčích a zasadit je do země až po odeznění mrazů, tedy po 15. květnu.

Leave a Response