životní styl

Tuto zeleninu nikdy nesázejte vedle rajčat. Ohrožujete tím svou úrodu

1.3kviews

Tento příspěvek byl přečten již 1krát!

Efektivní zahradničení zahrnuje znalost toho, které rostliny se vzájemně doplňují a které by mohly bránit růstu. Vezměme si například rajčata.

Kdysi přehlížené zahradničení získalo po svém omezení nové uznání a nadšenci využívají k pěstování i malé prostory, jako jsou balkony nebo okenní parapety.

Přestože je zahradničení stále více vnímáno jako příjemná činnost, je třeba dodržovat určité zásady.

Mezi ně patří pečlivé uspořádání různých druhů zeleniny.

V této diskusi se zaměříme na rajčata, která by v kombinaci s nevhodnými sousedy mohla mít problémy s prosperitou nebo dokonce utrpět škody. Výsadba neslučitelných druhů zeleniny v těsné blízkosti by mohla ohrozit celou úrodu rajčat. Které zelenině byste se tedy měli vyhnout?

Zahrádkáři oceňují rajčata pro jejich snadné pěstování a výživovou hodnotu. Představa, že by se vaše pečlivě udržovaná zahrada zničila kvůli špatnému rozmístění rostlin, je noční můrou každého oddaného zahrádkáře. Použití osvědčené metody však může podpořit silný růst rostlin a prosperující zahradu.

Chcete-li dosáhnout bohaté úrody, zvažte uspořádání zahrady a asociace rostlin. Tato technika spočívá ve strategickém kombinování různých rostlin v zahradě nebo sadu tak, aby podporovaly růst a vzájemně se chránily.

Cílem je napodobit přírodní ekosystémy, v nichž má každý druh specifickou úlohu.

Výběr doprovodných rostlin je velmi důležitý, protože některé mohou soutěžit o stejné živiny a minerály v půdě, zatímco jiné mohou vytvářet symbiotické vztahy, odpuzovat škůdce nebo poskytovat stín.

Doprovodná výsadba nabízí alternativu k monokultuře tím, že diverzifikuje rostliny a podporuje jejich vzájemné prospěšné působení.

Ačkoli jsou rajčata obecně dobrými společníky mnoha druhů zeleniny, mají i zdatné protivníky. Pojďme je identifikovat.

Zaprvé se vyhněte pěstování kukuřice v blízkosti rajčat. Kukuřice může přilákat škůdce známého jako Heliothus zea, který se živí kukuřicí a může také poškodit plody rajčat, takže se stanou nepoživatelnými.

Za druhé, fenykl není vhodným společníkem rajčat. Jeho kořeny uvolňují chemické látky, které brzdí růst sousedních rostlin, takže je vhodnější pěstovat ho solitérně nebo v květináči.

Podobně lilek, ačkoli patří do čeledi Solanaceae (cibulovité) stejně jako rajčata, by se vedle nich pěstovat neměl. Obě rostliny jsou náchylné na stejnou chorobu, plíseň rajčat, která se mezi nimi může snadno šířit.

Brambory, které rovněž patří do čeledi Solanaceae (cibulovité), jsou podobně náchylné k chorobám a při pěstování v blízkosti rajčat představují riziko přenosu. Kromě toho může neopatrná sklizeň brambor poškodit kořeny rajčat a ohrozit jejich růst.

Kromě toho jsou ořešáky nežádoucími sousedy rajčat kvůli toxické chemické látce juglon, kterou produkují. Tato chemická látka může negativně ovlivnit několik rostlin včetně rajčat.

Tento seznam obsahuje informace o rostlinách, které je vhodné nevysazovat v blízkosti rajčat, má-li být dosaženo úspěšné sklizně.

Leave a Response