životní styl

Jste po kávě stejně unavení? Přestaňte dělat tuto chybu hned po ránu

1.4kviews

Tento příspěvek byl přečten již 1krát!

Káva je nedílnou součástí ranních rituálů mnoha lidí. Často je vnímána jako přírodní stimulant, který díky obsahu kofeinu dodává energii našemu mozku i tělu. Někteří z nás však po vypití kávy pociťují opačný účinek – ospalost. Jak je to možné? Vysvětlíme vám, čemu je nejlepší se vyhnout.

Káva je kofeinový nápoj, který má za následek stimulaci nervového systému a mozku. Žádoucí účinky, jako je zvýšená koncentrace a energie, lze pocítit již 5-30 minut po vypití kávy.

Účinek kávy však závisí na mnoha faktorech, jako je tolerance kofeinu a tělesná hmotnost. Ne vždy vám nápoj dodá energii. Někdy může mít opačný účinek, například způsobit ospalost.

Čeho se vyvarovat.

Nadměrné užívání kofeinu není zdravým návykem. Maximální denní dávka pro dospělého člověka je 300 mg. Překročení tohoto množství může vést k intelektuálním a motorickým poruchám.

Ospalost po vypití kávy může být způsobena několika faktory. Za prvé, kofein inhibuje působení adenosinu, chemické sloučeniny, která ovlivňuje regulaci cyklu spánek-bdění. Když se hladina kofeinu v těle začne snižovat, adenosin začne působit intenzivněji, což vede k pocitu únavy a ospalosti.

Za druhé, káva zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, který může dlouhodobě přispívat k pocitu únavy.

Za třetí, cukr přidaný do kávy nebo sladké občerstvení konzumované s kávou mohou přispívat ke snížení energie. Cukr se v těle zpracovává mnohem rychleji než kofein, což může vést k pocitu ospalosti.

Kávu byste neměli pít hned po probuzení. Nejlépe uděláte, když nejprve vypijete sklenici čisté vody, před pitím kávy se nasnídáte a káva přijde na řadu později.

Ukončení pití kávy. Jaké jsou její nevýhody?

Stále více lidí se rozhoduje přestat pít kávu úplně. Pokud je však toto rozhodnutí učiněno příliš náhle, může tělo reagovat abstinenčními příznaky kofeinu, jako jsou bolesti hlavy, problémy se soustředěním, podrážděnost, a dokonce nevolnost a ospalost.

Pokud se rozhodnete vzdát se kofeinových nápojů, je nejlepší k tomu přistupovat postupně, abyste své tělo řádně připravili a vyhnuli se nepříjemným abstinenčním příznakům.

Leave a Response