Jak ušít prstové maňásky z plsti

Návod na ušití prstových maňásků

prstovi_manasci_navod_1

 

Máme tu pondělí a jako každé pondělí tu je pro Vás připraven nový návod. Tentokrát jsem se rozhodla vytvořit pro Vás návod na ušití poměrně jednoduchých maňásků na prsty.

Hrát můžete vy, ale jsou moc oblíbené také u nejmenších takže určitě doporučuji zkusit, můžete hrát spolu a užijete si spoustu zábavy při vymýšlení děje. Proč jsem zvolila maňásky? Jistě jste si již všimli, že většina návodů u žížalky je o šití od základů, moc návodů na šití z panelů u mne nenajdete. Samozřejmě, panely jsou krásné, ušití maňásků z panelů je fofr, co si budeme povídat. Nicméně právě šití, které Vám dnes ukážu Vám umožní zpracovat opravdu i maličké kousky plstí z vašeho tvoření. Takže proč materiál vyhazovat, když ještě malé kousky mohou tak parádně posloužit!

Vy, kteří nemáte stroj, nebo se bojíte takového drobného šití, nebojte, vše, co budu ukazovat se dá hravě ušít i v ruce, zde snad oceníte tipy a postupy, které jsem Vám popisovala v předchozím návodu.

 

material_na_usiti_prstovych_manasku

 

Co budete potřebovat:

  • Plsť (využít můžete kteroukoliv plsť, polyesterovou, směsovou, vlněnou. V našem návodu je použita Vlněná, jak jsem psala, využít můžete i maličké kousky)
  • Nit ( můžete ladit dle zvířátek, nebo používat čistě bílou, záleží na každém)
  • Vyšívací příze ( Pokud nemáte, lze použít i silnější nit, knoflíkovou, nebo třeba tři, čtyři vlákna klasické)
  • Šablonky (Moje šablonky jsem Vám nahrála na konci návodu, ale samozřejmě na pinterestu lze najít mnoho různých obměn, variant, nebo si můžete samozřejmě vytvořit čistě své)
  • Nůžky (spíše menší, ideálně také manikůrní zaoblené a rovné)

 

Maňásek - prasátko (jednodušší zvířátko)

Nebojte, jako první si ušijeme nějaké jednodušší zvířátko, abyste si zkusili, jak na to a jak už jste u mě zvyklí, abyste pochopili princip :)

1. Krok

 Vytřihnete si z hlavní plsti základní tvar zvířátka, v mém případě jde o prasátko. Jako první ušijeme prasátko rypáček. Na to je malý fígl. Vystřihněte si nejprve v prasátkově hlavě otvor pro rypáček. Použijte klasické zaoblené manikůrní nůžky, lépe se vám bude ovál tvarovat. Následně vezmeme maličko větší kus plsti, ze které bude náš rypáček a dáme do rubu.

prasatko_manasek_sablona

Návrh bez názvu

Pokud používáte své šablonky, udělejte si je dostatečně široké na prsty a zároveň i vyšší, aby zvířátka nebyla moc nizoučká. Lepší jsou maličko delší.

 

2. Krok

Nebudu Vás trápit malými částmi zvířátek (rypáčky, očička) opravdu ne, je to zbytečné, naučím vás zde malý fígl, jak to pohodlně a easy udělat. Nuže máte vetší kus a vystřiženou díru. Prošijeme tedy ca 1mm od okraje rypáček v růžové části kolem dokola. Nakonec obrátíme a odstřihneme přebytečnou plst. Zůstane nám krásný rypáček a nemusíme řešit uchycení a obšití maličkého tvaru.

prasatko_manasek_rypacek

Návrh bez názvu

Já nakonec použila "rubovou část" protože se mi líbilo, že čumáček je vlastně nahoře, nicméně, pokud byste šili očička, použijete část, kdy je bílá vlastně níž než hlavní plsť, čímž docílíte efektu očního důlku a krásného očička, tam kde má.

 

3. Krok

Nyní si jen přední část čuníka doladíme, vyšijeme si silnou nití, bavlnou, očička, delším stehem rypáček.

prasatko_manasek_vysiti_obliceje

Návrh bez názvu

 Kdo chce, může použít gelové pero na textil, ale není nutnost a mě osobně se více líbi tyto části vyšité. Lze také na očička použít maličké korálky, avšak pozor, pokud máte maličké děti, aby je nevdechly, nesnědly.

 

4. Krok

Teď už vás nečeká nic zlého, těžkého, vše to "horší" máte za sebou, teď už jen přišijeme prasátku zadní stranu.

Pokud máte tenčí plst, tak si tuto fázi maličko rozšíříte. Nechete, aby vám hlavička padala, proto si nyní vezmete větší kus plsti, než je postavička a sešijete si POUZE spodní stranu (lem) čuníka a většího kusu plsti. Následně si položíte tyto dva kusy plsti na třetí kus, opět větší a při okraji čuníka, ca 1-2mm od hrany sešijete rovným stehem. Začínáte v rohu a šijete do protilehléhlo roku. POZOR! už nesešíváte spodní lem, ten v této poslední fázi zůstává nesešitý.

Nakonec se držíte lícového tvaru prasátka a celou přebytečnou plst odstřihnete.

Proč jste měli plst navíc? Plst ve střední části vám začistí uvnitř zvířátka případné stehy, ruční šití a zároveň vám vyztuží zvířátko, aby mu nepadala hlavička, byla více statická. Nicméně není to vždy třeba. Já ji ve svém návodu nemám, ale lze ji použít, zejména například u postaviček, kde těch vstev bývá více.

prasatko_manasek_finalni_sesiti

prstovy_manasek_prasatko

Čuníka tímto máte hotového! Výborně!

 

Maňásek karkulka - složitější postava

Vidíte, nic to nebylo, natrénovaly jste a nyní už se vrhneme na složitější postavičku, jelikož se mi k prasátku hodil vlk, říkala jsem se, že z postav by se nám hodila i karkulka. Tak jdeme na ni!

1. Krok

Jako u prasátka, vystřihla jsem si základní, největší kus plsti (červené šatičky), kterou na karkulce najdete. Vystřihla jsem si dírku do kapuce, kde bude potom hlavička a vlásky. a zároveň zde využijete (pokud máte) větší kus růžové, která nám ideálně zasahuje až do oblasti, kde jsou ručičky, ale pokud nemáte nevadí,

Na kousíček hnědé plsti jsem si naznačila tvar a velikost vlásků. Ideální je, aby vrchní linie vlasů byla o něco větší, než kapucka, ale zároveň nepřesahovala celou kapuci. Vlásky si vystřihneme a položíme na růžovou plst.

prekresleni_sablonky_karkulka

2. krok

Nyní si našijeme klasickým stehem vlásky na velký kus růžové plsti. Jakmile máme našito, položíme si na vlásky šatičky a přišijeme si vnitřní část kapuce.

Vrchní prošití vlasů je schované v prostoru uvnitř, není vidět, ale zároveň nám díky tomu nehrozí, že se nám vlasky budou posunovat, Jakmile máte sešitou vnitřní část, odstřihněte si přebytečnou růžovou plst. Odstřihnu si ji tak, aby byla užší než šaty, ca o 1-2mm a pokud máte dost materiálu necháte si uvnitř vlastně tělo a ruce, které nám koukají ven, jsou vlastně vcelku. Opět je to proto, abyste se při šití nemuseli trápit maličkými ručkami, které do rukávů budete vsunovat, ale samozřejmě i to lze, pokud nemáte materiálu dost.

usiti_hlavy_karkulky_manasek

usiti_karkulky_manaska_2

3. Krok

Stejně, jako u čuníka si vyšijite očička, pusinku a našijete si, pokud chcete, další detaily, jako jsou mašličky, zástěrka. (Já zástěrku zašila, ale samozřejmě doma mi hned bylo vyčteno prostřední dcerkou, proč není zástěrka, jako kapsička! :) ) takže lze sešít pouze při krajích a karkulka tak bude mít i kapsičku na poklady.

Jakmile máme všechny drobnosti vyšité, našité, položíme na větší kus plsti a již jen z rohu do rohu při okraji šijeme ca 2mm od okraje rovným stehem. Nezapomeňte si začátek a konec vždy několikrát projet sem a tam. Pokud chcete, lze tyto místa na začátku projet drobným entlem, aby se nepárála. Pokud máte tenčí plst tak opět, jako u čuníka, podložte ještě lícovou stranu jednou vrstvou plsti, ale není nutně třeba.

vysiti_ocicek_pusinky_karkulky

4. Krok

Teď už jen poslední věc, přebytečnou plst si odstřihnete.Pokud jste měli ručičky vcelku, pak jen prošijete okraj a pokračujete odstřižením přebytečné plsti.Tím máte hezky začíštěno, jen dejte pozor, abyste ručku neodstřihly. Pokud jste ručičky vkládaly, je lepší, aby byly delší, zasahovaly více do části rukávu.

A to je vše! I karkulku jste zvládly! Podle karkulky lze samozřejmě ušít babičku, dědečka, určitě si vyhrajete :)

sesiti_karkulky

 

Maňásek - vlk

Když už máme tu karkulku ušila jsem i Vlka :) Není o moc složitější, než čuník, takže ho jistě zvládnete raz dva!

1. krokem

Vystřihněte si vlka ze šablonky. Já vlkovy nakonec tlamu udělala oproti původnímu záměru na šablonce kratší, takže jsem pouze pusu nastřihla. Nakonec jsem nastřiženou část odměřila na bílou plst. Zoubky, abych je nemusela stříhat nějak složitě, jsem si vystřihla entlovacími nůžkami a vyměřenou část jsem si jimi mírně do oblouku odstřihla. a nakonec našila i s větším kusem do tlamy. Šila jsem rovným stehem ca 1mm od hrany. Protože by se však vlkova tlama ráda otevírala, je třeba vlkovy tlamu ještě při spodní hraně přišít, ideální je zde počátat, že vlk bude v rubu dvojtý, jak jsem vám vysvětlovala u čuníka. Nicméně to předbíháme.

vystrizeni_vlka_manaska

2. krok

Teď vlkovy vyšíjte, namalujte nos, oči, fousky, co vás napadne.

 

3. Krok

Protože necheme, aby nám koukal prst ven z vlkovy tlamy, sešijeme vlka s větší částí plsti a zároveň našijeme v této fázi bříško, což nám zase pojistí vnitřní část vlka, proti posunutí. Zvedneme zoubky a spodní část tlamy přišijeme, nakonec vlka z rubu odstřihneme ca o 1mm menší než líc.

nasiti_vlkova_bricha_zubu

4. Krok

Nyní už nebudeme dělat nic, co byste neznali, položíme opět na velký kus plsti. Zarovnáme spodní hranu a od jedné hrany šijeme kolem dokola vlka ca 2mm od okraje. Nakonec přebytečnou plst odstříhnete a máte hotovo!

kompletace_vlka

prstovi_manasci_komplet_navod

 

 

Tak co, máte hotovo? Zvládli jste? Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se Vám maňásci líbili a jak se zadařilo :)

Šablonky ke stažení, prstova_zviratka_loutky_sablona

 

Autorem návodu: Vaše Žížalka Terka

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme, že to respektujete ♥