Borůvky jsou již delší dobu velmi oblíbené, ale ne každý ví, jaké mají zdravotní účinky. Jsou dobrým zdrojem vitaminů a antioxidantů, ale je tu i druhá strana mince. Ukazuje se, že ne každý by měl toto ovoce jíst. Vysvětlíme vám, na co si dát pozor, abyste si toto ovoce mohli vychutnat bez negativních následků.
Oceňujeme jejich sladkou chuť a výživovou hodnotu, protože borůvky jsou velmi cenným darem léta. Při pravidelné konzumaci mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, mozkovou činnost a zrak. Studie ukazují, že díky vitamínům, minerálům a antioxidantům, které obsahují, mohou chránit před civilizačními chorobami. Ne každý však po nich může bez obav sáhnout.
Komu mohou borůvky uškodit?
Borůvky jsou středně kalorické ovoce. Obsahují přibližně 60 kcal na 100 g a mají nízký glykemický index. Proto je můžete bez obav konzumovat při hubnutí. Trochu jiná situace je u lidí, kteří užívají některé léky, s nimiž mohou tyto plody reagovat. Vždy se vyplatí poradit se s lékařem, aby se vyloučilo riziko komplikací.
Mezi léky, s nimiž může být kombinace borůvek nebezpečná, patří antidiabetika, léky proti úzkosti a psychotropní lék buspiron nebo dokonce flurbiprofen, což je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).
Kontraindikací konzumace borůvek je také alergie na ovoce a nesnášenlivost fruktózy. Opatrní musí být lidé s onemocněním ledvin a předepsanou dietou s nízkým obsahem draslíku.
Ne každý ví, že toto ovoce je na seznamu produktů, které mohou aktivovat favismus, onemocnění fazolí spojené s nedostatkem enzymu G6PD. Tím se vystavujete riziku těžké anémie.
Kdy borůvky vůbec nejsou zdravé?
Ne každý ví, že někdy může být toto ovoce škodlivé i pro lidi bez zdravotních problémů nebo alergií, kteří neužívají žádné léky. A můžeme si za to sami. Jedná se o situaci, kdy borůvky konzumujeme, aniž bychom je předtím omyli. To je přímá cesta k žaludečním problémům nebo vážné otravě. A je jedno, zda pocházejí z trhu, supermarketu nebo z vlastní či sousedovy zahrady. Vždy je nutné je před konzumací důkladně omýt pod tekoucí vodou.
Dalším příkladem je konzumace nahnilého, zkaženého nebo plesnivého ovoce. I když je nakažená jen malá část, spory jsou již pravděpodobně po celé borůvce a stihly se rozšířit i na sousední borůvky. Jejich konzumace je poměrně riskantní. A nejde jen o možné bolesti žaludku, průjem nebo zvracení.
Plísně produkují nebezpečné toxiny, které nemusí dlouho vydržet. Časem však vedou k alergiím, hormonálním poruchám, oslabení imunity nebo dokonce k mutacím a rakovině. Jak tedy vidíte, problém je vážný.