Nealkoholické pivo má oproti běžnému pivu některé zjevné výhody, pokud jde o jeho vliv na naše zdraví. Pokud myslíme na správnou výživu, bude nealkoholické pivo vždy lepší volbou. Mají však 0,0% piva i jiné přednosti, pokud jde o jejich vliv na zdraví a tělesné funkce?
Slováci častěji sahají po nealkoholickém pivu. Výsledky výzkumu
Jedna ze studií, kterou zveřejnil lékařský časopis The Lancet, dospěla k závěru, že neexistuje nic takového jako „bezpečná hranice konzumace alkoholu“. Žádná dávka není zdravotně lhostejná. I malé množství může způsobit škody a negativně ovlivnit fyzické i duševní zdraví.
Pivo bez alkoholu a zdraví. Vše je o polyfenolech
K výrobě piva jsou potřeba tři základní suroviny: voda, slad (např. ječný nebo pšeničný) a chmel. Jak ječmen, tak pšenice, stejně jako chmel, obsahují řadu složek, které ovlivňují styl, barvu a chuť i zdravotní vlastnosti piva. Nejcennější z těchto složek jsou polyfenoly.
Podle výzkumů se polyfenoly z chmele a ječmene vyznačují mj:
- antioxidanty,
- protizánětlivé účinky,
- protirakovinné účinky,
- estrogenní účinky.
Je nesporné, že pití nadměrného množství alkoholických nápojů, včetně piva, má negativní vliv na zdraví, ale stojí za to věnovat pozornost sloučeninám s vícesměrnými účinky obsaženým ve chmelu, protože některé z nich mohou mít zdraví prospěšné vlastnosti.“ – čteme v článku Aleksandry Kołoty, Michala Oczkowského a Joanny Gromadzky-Ostrowské z katedry dietetiky Varšavské zemědělské univerzity.
Autoři další studie dále zdůrazňují, že „polyfenoly jako přírodní antioxidanty chrání složky piva před nepříznivými oxidačními procesy a zajišťují delší stabilitu chuti a vůně“. A zároveň způsobují, že „nápoj vykazuje zdraví prospěšné vlastnosti“ – čtěte ve studii „Vliv zpracování na obsah polyfenolů v pivu“, kterou zveřejnila Polská farmaceutická společnost.
Polyfenoly z nealkoholického piva a fyzická aktivita. Byl proveden experiment
Podle studie vědců z Varšavské zemědělské univerzity má nealkoholické pivo bohaté na polyfenoly příznivý vliv například na imunitní systém lidí podstupujících těžkou fyzickou námahu.
Jako příklad vědci uvádějí experiment s běžci na dlouhé tratě. U nich se typicky po absolvování maratonu často objevovala onemocnění horních cest dýchacích. Studie ukázala, že sportovci, kteří pili nealkoholické pšeničné pivo, měli třikrát menší pravděpodobnost, že po absolvování náročného běhu dostanou infekci, než skupina, která dostávala placebo.
Tato zkušenost ukazuje, že polyfenolické sloučeniny mají příznivé zdravotní účinky. A co je velmi důležité, není třeba je užívat společně s alkoholem.
Výživové hodnoty nealkoholického piva. Nejen polyfenoly
Jaké zdraví prospěšné látky kromě polyfenolů lze nalézt v nealkoholickém pivu?
Patří mezi ně vitaminy skupiny B (niacin, riboflavin, kyselina listová), minerální látky (hořčík, draslík, fosfor) a vláknina. Stejně jako u polyfenolů je přítomnost alkoholu pro uvolnění jejich zdraví prospěšných vlastností zcela zbytečná. Bezalkoholové pivo má také relativně nízký glykemický index, takže může být dobrou volbou pro diabetiky.
Pokud tedy jde o fyzické zdraví, výzkumy naznačují, že nealkoholické pivo bude vždy lepší alternativou k „obyčejnému“ pivu, o silných alkoholických nápojích nemluvě. Je však třeba zdůraznit, že citované vědecké studie nezkoumaly vliv nealkoholického pití na duševní zdraví v případě závislosti a léčby.
Citované studie navíc pojednávají o přínosech „obyčejného“ nealkoholického piva bez přísad v podobě cukrů nebo cukerných sirupů. V jejich případě se mohou nutriční hodnoty lišit a ve složení se mohou objevit nežádoucí složky, jako jsou jiné „zlepšovače“ chuti.