Dostatečná hydratace je pro správné fungování organismu nezbytná. Jsou však situace, kdy pití vody může způsobit více škody než užitku. Odbornice na biotechnologie to říká jasně a stojí za to jí v tomto ohledu naslouchat.
Bez vody není života. Tuto pravdu by měl znát každý a stojí za to ji zopakovat – i potomkům – bez ohledu na to, jak banálně může znít. Nedávná vlna veder mnohým z nás „připomněla“, jak je důležité mít u sebe vždy a všude láhev s vodou. Nelze však popřít, že vysoké teploty nás přiměly vrátit se i k jinému, neméně důležitému tématu: k okamžikům, kdy se voda může vážně ublížit.
Voda, která se stává jedem
Pokud nejsme správně hydratováni, můžeme si způsobit vážné a velmi rychlé zdravotní problémy. Voda hydratuje tkáně a buňky, reguluje metabolické procesy, zavodňuje všechny orgány v těle, zajišťuje efektivní práci svalů a kloubů a ředí krev. Z tohoto důvodu by nás měla láhev s vodou doprovázet všude. Za určitých podmínek bychom s ní však měli zacházet velmi opatrně, jak uvádí na svých sociálních sítích Dr. Karolina Kowalczyk, Ing. v oboru technologie potravin a výživy lidí, komoditní vědkyně a biotechnologka.
V jaké situaci získává voda toxické vlastnosti? Když je plastová láhev, ve které se nachází, vystavena vysokým teplotám. Jak vysvětlil odborník, v takových chvílích dochází k velmi rychlému migrace mikroplastů, které pak pronikají stěnami střeva a ukládají se v tkáních a orgánech. Výzkum takového vzorce je jasný: problémy s endokrinním a imunitním systémem, stejně jako zvýšená pravděpodobnost cukrovky, obezity, infarktu a rakoviny.
Jak pít vodu v horkém počasí?
Takové informace mohou mnohé z nás nechat s nataženou rukou a nevědět, jak si pak vzít vodu s sebou do auta na dlouhou cestu nebo i na kratší cestu do práce či do školy. Podle doktora Kowalczyka stojí za to zvážit, zda si s sebou vzít vodu do menší láhvi, kterou můžete snadno držet v ruce a vyndávat z auta při každé zastávce. Odborník také doporučil nákup speciální láhev s filtremaby se mikroplasty nedostaly do těla.