Lékaři i běžní spotřebitelé dobře vědí, že kysané zelí je chutná a zdravá svačina, která může lidskému organismu přinést mnoho výhod, zejména v období podzim-zima, kdy se imunitní systém často musí potýkat se sezónními virovými infekcemi.
Jaké jsou výhody kysaného zelí
- Kyselé zelí zachovává všechny prospěšné vlastnosti syrového zelí. To se vysvětluje skutečností, že během procesu vaření neprochází tepelným zpracováním.
- V kysaném zelí obsahuje kyselinu mléčnou. Díky tomu jsou zachovány všechny vitamíny a mikroelementy. Kyselina mléčná je tak trochu konzervuje.
- 300 g výrobku obsahuje denní potřeba vitamínu C.
- V lžíci kysaného zelí obsahoval denní potřeba vitaminu K.
- Vitamíny P v kysaném zelí několikrát více než v čerstvé zelenině.
Pro koho je kysané zelí kontraindikováno?
Kysané zelí se nedoporučuje používat při plynatosti, protože zvyšuje tvorbu plynů.
Jak obohatit svůj jídelníček?
Přidejte „zdraví“ do své obvyklé stravy.
Pokud je pro vás dodržování zdravé výživy velmi obtížné, existuje trik, který vám pomůže přidat výhody do vašeho jídelníčku. Například salát bude chutnější a zdravější, když do něj přidáte pár kapek nerafinovaného lněného semínka, arašídů, sezamu nebo dýňového oleje. Svůj jídelníček tak obohatíte o omega mastné kyseliny prospěšné pro kardiovaskulární systém.
A do své obvyklé ranní kaše přidejte lžičku jakýchkoliv otrub, sezamových nebo chia semínek, které vyživí vaše tělo mnoha nezbytnými vitamíny a mikroelementy a zároveň posílí imunitu. Všechny tyto užitečné věci lze zakoupit v ekologickém obchodě, supermarketu nebo lékárně.
Přečtěte si také: