životní styl

Slováci se denně přejídají. Pro tělo je to jako jed

645views

Dr. Bartek Kulczynski natočil video, ve kterém hovoří o složkách potravin, které našemu zdraví absolutně neprospívají. Bohužel se velmi často vyskytují v pochutinách, které nám chutnají a po kterých často saháme. Je lepší se jich vzdát, nebo je jen omezit?

Dr. Bartek Kulczynski nedoporučuje příliš restriktivní přístup ani k výrobkům, které nám mohou škodit. Při dietě záleží prostě na zdravém rozumu. Je velký rozdíl mezi výrobky z „černé listiny“, které se v našem jídle objevují každý den, a těmi, po kterých sáhneme jen občas.

Nejen v sušenkách

Dr. Bartek Kulczynski není bezdůvodný, když na prvním místě zmiňuje cukr, protože podle něj se velmi často překračuje doporučené množství. Kromě toho si často myslíme, že hnědý cukr je zdravější. Odborník na výživu zdůrazňuje – cukr je cukr a je jedno, zda je bílý, hnědý nebo glukózo-fruktózový sirup. Ani výrobci potravin nám to neusnadňují, v mnoha výrobcích je tzv. skrytý cukr. Nyní je povoleno 50 g takového cukru denně, ale odborníci na výživu se snaží tuto dávku snížit na 25 g. Proto Dr. Bartek Kulczynski doporučuje číst etikety, protože i ovocný jogurt může obsahovat několik lžiček cukru. A jaké je riziko přílišného množství cukru? Obezita, cukrovka, chronická únava, nespavost a aknózní léze jsou jen začátkem seznamu.

Smažení pod kontrolou

Heterocyklické aromatické aminy jsou rakovinotvorné látky, které vznikají při smažení nebo grilování, zejména masa a ryb. Zvláště nebezpečné jsou připálené kousky. Dietolog proto doporučuje smažit co nejméně a volit jiné způsoby přípravy jídla. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku rakoviny, zejména tlustého střeva. Dr. Bartek Kulczynski zdůrazňuje, že když už se rozhodneme jíst smažené jídlo, je vhodné ho jíst se zeleninou. Ta obsahuje antioxidanty, které neutralizují účinky škodlivých látek.

Spálená kůrka? Raději ne

Dalším karcinogenem je akrylamid. Vzniká také při pečení a smažení, ale mohou ho obsahovat i chipsy, sušenky, krekry, oplatky a dlouho pražené ořechy. Co zde radí odborník na výživu? Pečte co nejkratší dobu a vždy používejte horkovzdušný ventilátor. Smažte, abyste se nespálili. Také když jdete do pekárny, vybírejte chléb bez silně připečené kůrky.

Plast je nebezpečný pro střeva

Mikroplasty jsou nebezpečné, protože mohou poškodit střeva. Mají také nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém. Čeho byste se měli vzdát? Především expresně čaje v plastových sáčcích, stejně jako takto balené kaše a rýže. Obtížnější je vzdát se vody v plastových lahvích, ale je dobré ji omezit. To samozřejmě platí i pro všechny ostatní nápoje v plastu. Pokud už je máte doma, nesmíte je nechávat na místě, kde jsou vystaveny slunečním paprskům, protože vysoké teploty podporují uvolňování mikroplastů. Plastové sáčky a nádoby je také lepší používat co nejméně často.

Už je to oslazené

Umělá sladidla, jako je aspartam, se kdysi zdála být dobrou náhradou cukru. Nyní odborníci na výživu doporučují se jim vyhýbat. Mohou vést k zánětům v těle a jsou podezřelá z karcinogenních účinků. Proto je lepší nahradit cukr přírodními sladidly, jako je xylitol nebo stévie.

Leave a Response