Vaření rýže je pro mnohé z nás stále výzvou. Proto saháme přinejhorším po rýži ve varných sáčcích, v lepším případě po rýžovaru. Existují však i jiné způsoby. Pěkně česky, klasicky. A pokud je třeba rýží šetřit, tak i trochu japonský.
Není rýže jako rýže
Pokud chcete rýži nadýchanou, voňavou a neuvěřitelně chutnou, zapomeňte na rýži sáčkovou nebo předvařenou, tedy parboiled. Pokud se naučíte vařit klasickou rýži v páře, nebudete chtít jíst nic jiného a navíc ušetříte peníze.
Kulatozrnná a dlouhozrnná rýže
Kulatozrnná rýže je ideální pro krémová rizota, mléčné kaše, rýžové nákypy a sushi. Tato rýže při vaření uvolňuje škrob, lepí se a houstne.
Dlouhozrnná rýže je vhodná pro vaření v páře pod pokličkou, protože získáte nadýchanou rýži, která se nelepí. Nejoblíbenějšími druhy jsou rýže basmati a jasmínová rýže. Než půjdete do supermarketu, vyzvedněte si ji ve vietnamské večerce. Tam dostanete překvapivě dobrou kvalitu za skvělou cenu.
Basmati vs. jasmínová rýže
Rýže basmati, pocházející ze severní Indie a Pákistánu, je nádherně nadýchaná a krásně voní. V indické kuchyni kraluje. Jasmínová rýže pochází z Thajska, voní ještě ostřeji, na druhou stranu je o něco lepivější. Používá se v čínské, thajské a japonské kuchyni. Oba druhy lze pohodlně vařit v páře.
Jak vařit rýži?
- 160 g rýže
- přiměřený podíl vody (vysvětleno níže)
- 1 lžíce rostlinného oleje
- ½ čajové lžičky soli
Připravte si co nejširší a nejnižší hrnec, aby rýže měla šanci být co nejnadýchanější. Na jednu osobu budete potřebovat 80 g rýže. Odvažte ji a poté ji nasypte do hrnce. Na jeden šálek rýže potřebujeme 1,5 šálku vroucí vody. To je ideální poměr. Odměřte vodu a přiveďte ji k varu. Rýži propláchněte.
Kastrol postavte na sporák a na plném plameni ho nasucho zahřejte. Přidejte olej a nechte ho rozehřát. Do rozpáleného oleje vyklopte opláchnutou rýži a asi minutu ji smažte. Stále míchejte, nesmí se připálit. Když začne blednout a zrnka začnou poskakovat po rozpáleném dně, bude rýže měkká. Poté rýži zalijte odměřenou horkou vodou. Přidejte sůl, zamíchejte, přikryjte pokličkou a vařte na mírném ohni nebo i mimo sporák 15 minut.
Nemíchejte, nekontrolujte, neodvádějte rýži pod pokličkou! Po čtvrt hodině pokličku sundejte a rýži načechrejte velkou vidličkou na maso se dvěma hroty. Hotovo.
Uvařené rýži pomůže krajíc chleba.
Pokud jste uvařili rýži ve větším množství vody, než je nutné, položte na ni krajíc bílého chleba a chvíli ji povařte na mírném ohni. Chléb nasákne přebytečnou vodu. Může také pohltit vůni rýže. Ať už klasické, nebo připálené. V takovém případě položte na rýži opět plátek bílého chleba, počkejte 5-10 minut a zápach zmizí.