Bouřky jsou na Slovensku v létě časté, proto musíme být připraveni na rychlé a často nebezpečné změny počasí. Jak můžeme bouřku sledovat, aby nás nepřekvapila, když ji nejméně čekáme? Kde můžeme bouřky a přívalové srážky aktuálně očekávat? Jak poznáme, kde se bouřka nachází?
Bouřky je meteorologický jev spojený s intenzivním vývojem oblaků kumulonimbů. Vyznačuje se intenzivními srážkami, krupobitím nebo sněžením doprovázenými blesky nebo hřměním.
Bouřka je prudký a náhlý jev – může přijít doslova během několika okamžiků a zastihnout nás na procházce, na kole nebo na vodě. Tyto situace jsou velmi nebezpečné, protože během bouřky může rychlost větru dosáhnout až 80 km/h! Není překvapivé, že věta „kde je bouře“ je jednou z nejčastěji zadávaných frází ve vyhledávači – chceme se cítit bezpečně a naplánovat si další hodiny, např. při odpočinku na čerstvém vzduchu.
Jak zjistíte, kde se bouřka nachází?
Bouřkový radar vysílá do systému pomocí speciálních antén rádiové signály generované bouřkami. Tam se jejich poloha dekóduje a my můžeme zjistit, kde přesně se bouře nachází. Tyto antény jsou namontovány na budovách, kde se bouřky zaznamenávají. Jsou namontovány nejméně 10 metrů nad střechou budovy.
Díky síle signálu je možné odhadnout přesnou vzdálenost, ve které se blesk právě nachází. K chybám samozřejmě dochází, ale jsou rychle zachyceny a opraveny.
Moderní radary mohou detekovat až desítky tisíc blesků za minutu! Data jsou aktualizována každých 1 až 5 minut, takže jsou velmi přesná, se zpožděním menším než pět minut.
Jak mohu sám sledovat, jak daleko je bouřka?
Každý z nás může sám určit vzdálenost bouřky v kilometrech. Stačí spočítat vteřiny od objevení se blesku po hřmění, které uslyšíme. Pokud jsou to tři sekundy, blesk se objevil 1000 metrů daleko, pokud pět sekund, je vzdálen 1700 metrů, a pokud deset sekund, je vzdálen 3400 metrů.