V tomto návodu získáte jednoduchý a názorný návod, jak ušit stránku do knihy quiet book. Ušijte si s námi aktivitu  – zavazování tkaniček. Naučíte se,  jak ušít první jednoduchou aplikaci z bavlny. Tak jdeme na to ;)

Materiál, který bude potřeba:

Co budeme potřebovat
  • kousek výztuhy

  • látku nebo filc na botu

  • nůžky

  • 6x průchodka

  • tkanička
  • Kleště, případně přípravek na narážení průchodek

Postup šití:

nažehlená výztuha

 

Nažehlíme si výztuhu na větší kousky látky, stejně jako protistrany k dílům.

odstřihneme látku

Okolo výztuhy odstřihneme látku.

stejné nitě

 

Nezapomene si do stroje dát obě nitě stejné barvy. Pokud byste měli botičku různě barevnou, dá se i s tímto experimentovat.

botu našijeme na stránku

 

Spodní díl boty si našijeme na předchystanou stránku. Stránku, která je složená z výztuhy na niž je nažehlena bavlněná látka (pokud nevíte, jak na to, podívejte se do našich návodů) . Pokud šijeme botu z bavlny obšijeme hustým entlem (neboli cik cak steh) aby se nám látka netřepila. Pokud šijeme z filcu stačí jen přišít rovnostehem.

sešijeme si díly k sobě

 

Jakmile máme botu našitou na podkladové stránce nachystáme si boční části boty. Boky, kde budeme mít průchody na protahování. Tyto části si sešijeme rovným stehem k sobě, aby se nám následně lépe entlovala. Náš sendvič je v tomto případě složený z bavlněné látky-výztuhu-výztuhy-bavlněné látky.

obstřihneme boky

 

Takto máme sešito a odstřihneme přebytečnou látku, aby nám zůstal „čistý“ kraj. Nebojte, ještě budeme entlovat, takže finální verze potom bude 100% čistá.

entlované boky dva

 

Teď obšijeme hustým entlem kolem dokola. Pouze v případě šití z bavlny. V případě, že šijete botu z plsti, tak entlovací fázi přeskakujete. POZOR! nenašíváme ještě k botě, přišijeme až přiděláme průchodky.

našijeme špičku

 

Doladíme ještě vzhled boty, není to třeba, ale vypadá to lépe :) . Vezmeme si tedy kousek bílého (barevného) filcu a přišijeme špičku. Stačí pouze rovnostehem.

ušijeme jazyk

 

Teď se vrhneme na ušití jazyka. Vystřihneme si dva díly podle šablony, položíme na sebe lícem a z rubu sešijeme. (Pozor nechejte si kousek dole nesešitý na přetočení).

entuleje spodek

 

Zapravíme si spodek entlem, nebo zahnutím dovnitř. Netřeba se trápit ručním stehem, protože budeme ještě prošívat celé na stroji dokola a nakonec toto místo bude schované.

jazyk prošijeme

 

Takto nachystaný jazyk otočíme. Nyní pořádně vyžehlíme a prošijeme kolem dokola rovnostehem, Pokud jsme založili, tak se nám schová místo, kudy jsme protáčeli.

našijeme jazyk

 

Pomalu začneme jednotlivé dílky našívat na botu. Po špičce přišijeme jazyk k botě. U nás, začínáme v místě, kde nám končí bílé místo špičky.

našitý jazyk

 

Jazyk prošijeme ještě z druhé strany. Prošívám z obou stran, protože mi to zajistí větší trvanlivost a nestane se, že by nám jej děti vytrhly.

naznačíme si dírky

 

Boky si přiložíme k botě a tužkou si naznačíme kde budou dírky na průchodky. Průchodky jsou důležité aby nám zpevnily místo kudy se bude provlékat tkanička, bez průchodek by se nám toto místo natahovalo nebo třepilo. To platí i v případě, že botu šijete z plsti.

uděláme dírky na průchodky

 

Kleštěmi nebo nůžkami si uděláme dírku na průchodky. Kdo má přípravek v balíčku průchodek, pomocí kladiva si černým přípravkem vytvoří dírky.

dírky na průchodky

 

Takto vypadají nachystané dírky v bocích botičky. Pozor, stále ještě boky nenašíváme!

nachystáme si průchodky

 

Nachystáme si průchodky. Je víceméně na vás, jaká velikost, ale je lepší volit průchodky velikosti cca 5mm, Větší 7mm už jsou velké moc a malé 4mm už jsou zase moc malinké.

narazíme průchodky

Přiděláme průchodky. Kdo má kleště, použije kleště, kdo kleště nemá, vystačí si s přípravkem, který je uvnitř balíčku průchodek a kladivem.

naražené průchodky

 

Zkontrolujeme abychom měli všechny průchodky přidělané stejnou stranou.

hotovo dva

 

A tadáááá! Máme hotovo.

Nyní už jen provlečeme tkaničku nebo šňůku. Kdo má tkaničku hotovou, nemusí se trápit začištěním, kdo nekoupil hotové,lze vytvořit ze šňůrek. Polyesterové mají tu výhodu, že se dají zatavit, konce se pak lépe protahují. Bavlněné je lepší olepit trochou silikonu z tavné pistole, případně použít úzkou koncovku na šňůry.

Tento návod pro vás připravila Žaneta Daňková, Sew4baby.