Je to tu, většina z nás si riziko nepřipouštěla, řeči typu „je to jen horší chřipka“ jsem používala i já a stejně jako vy jsem v posledních několika dnech procházela chvílemi paniky a totálního chaosu. Co teď?!

Se svým astmatem a aktuálním zdravotním stavem jsem i já jednou z těch rizikovějších skupin. Současná situace je, jaká je, můžeme si z toho odnést třeba to, že vypneme a budeme sdílet se svou rodinou v blízkém kruhu dané chvíle, prostě budeme tady a teď. Pakliže jsme ale nuceni k nějakému kontaktu s okolím, ať jde o návštěvu lékaře, nákup potravin, nebo musíte i v těchto dnech do práce, budou se vám tyto řádky hodit.

Zatímco mnozí se rouškám smáli, je dnes jisté, že roušky se začaly šít, k dostání žádné nejsou a je třeba, aby se minimalizovalo šíření viru dál.

Množí se vaše dotazy na roušky, jak je ušít, jaké materiály jsou vhodné atd. Dovolím si sdílet svůj sběr dat k této problematice, abyste je měli sepsané na jednom místě.

Z čeho roušku vyrobit?

Ideální je 100% bavlněné plátno, gramáž nejlépe 170g/m2. Lze ušít roušku dvojitě, s kapsou, aby se do ní dala vložit vrstva z netkané textilie.

Velmi vhodný je také kepr (používá se na pracovní oděvy, je odolný a pevný).

Je potřeba mít roušku dvojitě, nebo stačí jedna vrstva?

Stačí jedna vrstva. Dvojitě se šijí roušky, které mají uvnitř kapsu na případný filtr (netkanou textilii), ale není to třeba.

Gumička, nebo zavazování na šňůrku?

Nejlepší je šňůrka z bavlny nebo šikmý proužek. Je to z toho důvodu, že gumička nezvládne vyvařování. Pokud byste přece jen chtěli z hlediska pohodlnosti gumičku, ušijte na bočních stranách tunýlek, aby se dala vkládat gumička nová. Ideální je gumička klobouková kulatá 2 mm, nebo prádlová 5 mm.

Tvarovaná nebo pruh?

V tomto případě je to jedno, obě funkci splní. Jediné, co doporučuji, ušijte ve vrchní středové části malý tunýlek, do kterého vložíte kousek drátku (drátek použijte širší, například ze šanonů na průhledné folie, nebo od obalů baleného pečiva).

drátek

Proč vkládat drátek?

Drátek dobře natvaruje roušku, aby seděla na nose, kde má.

Jak daleko šít záševky u skládané roušky?

Nejprve založte roušku v horní a spodní části na 2,5cm a následně střídejte 3,5cm a 2,5cm.

Jak roušku prát a kdy?

Roušku pereme – vyvařujeme po každém použití, zvlášť od dalšího prádla. Po vyvaření přežehlíme na vysokou teplotu. Pokud vkládáme do kapsy netkanou textilii, vždy měníme a dáváme novou. Po sundání roušky dezinfikujeme ruce a nesaháme na obličej!

Jak dlouho je rouška účinná?

Roušku je ideální měnit po 1h, pokud jste během dne mezi lidmi, je nutné ji opravdu často měnit. Jakmile navlhne, je nutné ji vyměnit.

Jak je rouška účinná a proti čemu?

Rouška vás neochrání 100% proti nákaze, to bohužel umožní jen respirátory a clona. Účinnost roušky je okolo 20 – 40 %. Nicméně rouška dokáže omezit šíření viru mezi ostatní obyvatele (že jste nakažení nemusíte ani v prvních dnech vědět, přesto jste již nakažliví). Snižuje tedy riziko přenosu dále a má nesporný smysl ji šít.

Musím mít šicí stroj, abych si ji ušil?

Určitě ne, stačí ušít z jakékoliv bavlněné látky (v případě nouze i povlečení, pokud je z bavlny) a jednoduchým zadním stehem sešít.

Zdroj českého návodu: https://babikovzs.webnode.cz/projekty/#&gid=1&pid=10

Zdroj tvarované roušky: www.caftpassion.com

Snad vám tyto řádky alespoň v něčem pomohly.

Přeji nám všem, aby se nám brzy podařilo tento vir zvládnout, abychom si z toho odnesli ponaučení a vše se vrátilo, jak to jen půjde, do starých kolejí.