V tomto návodu vám ukážu, jak si ušijete oblékací panenku z plstěného panelu. Díky tomu získáte představu, jakým způsobem můžete ušít jakékoliv panely z plsti, jak a čím je vyztužit a čím podšít.

Budeme potřebovat:

  • Plstěný panel.

  • Kousek výztuhy (v tomto případě záleží na vás, zda ano, či ne, budeme se tomu věnovat v návodu níže).

  • Plst na podšití.

  • Na oblečky, také kousek mechové látky. U mne odpovídal pro 1 panel s panenkou 1 výseku mechu 30 x 30 cm.

  • Přibližně 5 cm háčku suchého zipu, a to buď v šíři 4 cm, nebo lze sešít dva pruhy suchého zipu šíře 2cm, pak budou 2 x 2 cm. Lze použít nízkoprofilový suchý zip, je hladší, tak nebude tak škrábat, ale zase pevněji drží, než  klasický.

Nachystáme si tedy panel a vystřiháme z něj jednotlivé motivy. Je na vás, zda necháte okolo jednotlivých motivů 1 mm bílý kraj, nebo budete střihat těsně při kraji obrázku. V případě, že necháte bílé místo, bude pro vás snadnější ušít vše na stroji bílou nití, která se v okraji schová, v opačném případě budete pravděpodobně měnit barvy dle podkladu. To už je čistě na vás, co se vám líbí více.

Oblékací panenka

Panenku si překreslím zrcadlově na lesklou stranu výztuhy. Tuto panenku jsem si podžehlila výztuhou. Je to z toho důvodu, že panenka bude často hraná a chci, aby vydržela tvarem co nejdéle. Použít můžete jakoukoliv výztuhu, kterou máte doma, jakýkoliv kousek. Decovil, ronofix, ronar fix lux, zkrátka všechny silnější výztuhy. Já použila decovil, který je nejpevnější, ale opravdu na tom až tak nezáleží.

Oproti obkreslenému tvaru vystřihněte výztuhu menší o cca 2 – 3 mm, aby nám výztuha nekoukala po ušití ven. A nažehlíme (doba nažehlování je určena zvolenou výztuhou)

obkreslená panenka
Vystřižená výztuha
zažehlení

Nažehluji přes stranu, kde je výztuha, není třeba, aby nám zde držela 100%, takže pokud se bojíte spálení, použijte pečící papír nebo nechejte žehličku působit kratší dobu.

Nachystáme si háček suchého zipu. Já zvolila nízkoprofilový suchý zip (někdy nazývaný také neškrábavý) z toho důvodu, aby tolik neškrábal. Druhým důvodem je, že je nižší, než jsou háčky klasického suchého zipu. Vystřihnu si jej dle tvaru spodního prádla a našívám. Jelikož je suchý zip v tomto případě užší, sešiji jej k sobě ideálně cikcakem (zde záleží na vás, zda jej sešijete mimo panenku nebo již přímo na panelu s panenkou. Následně přišijete suchý zip v místě výstřihu a nožiček. Kdo se nechce trápit a šít každé zvlášť, může prošít suchý zip celý kolem dokola rovnou. Tím máme hotovou pohledovou stranu panenky.

panenka - suchý zip
panenka - suchý zip
panenka

Nyní panenku položíme na větší kus plsti a sešijeme k sobě rovnostehem. Pokud byste nechtěli podžehlovat výztuhou, tak krok s vyztužením vynecháte a budete pokračovat pouze podšitím rubu plstí. Jednou z alternativ je také podšití 3 mm plstí, pak není třeba výztuhy. Jakmile máme našito na plsti, tak přebytečnou plst odstřihneme a zůstane nám krásně začištěná a vyztužená panenka.

panenka na plsti
sešití rovnostehem

Posledním krokem je podšití oblečků mechem suchého zipu. Abychom netrápily dětičky tím, že se budou muset trefovat kouskem suchého zipu do druhého malého kousku, usnadníme jim práci a celou zadní plochu šatiček podšijeme mechem. Mech lze vzít buď výsek 30 x 30 cm, nebo stačí klasický 10 cm (šatečky se na něj vejdou).

Položíme vystřižené šatečky na rubovou stranu mechu (dolů nám tedy kouká ta strana, na kterou se bude panenka přichytávat), nahoře je položena pohledová strana šatiček a přišijeme rovnostehem kolem dokola.

šatečky
šatečky
mech

Nakonec jako u panenky vše obstřihneme.

panenka
obstřižení

Šatečky není třeba již více vyztužovat, pouze v případě, že byste měli velmi tenké panely pod 1 mm, pak je to na vaše zvážení. A tímto je vše hotovo :). Pro chlapečky máme nachystané také klučičí verze oblékacího panáčka. Pokud byste rády panence dopřály také domeček, tak jeho návod najdete zde.