Ve spolupráci se sew4baby.cz.

Co budete potřebovat:

  • 100% bavlnu (plátno) na venkovní a vnitřní stranu domečku, od každé 32*23 cm.

  • Výstuhu, nejlépe ronar fix lux (můžete ale použít i jinou, např. Decovil) 60*21 cm na domeček, 46*15 cm na skříň a 11,5*15 novopast (ten jsem také použila na uši domečku) a nějaké menší kousky na oblečení a panenku, případně nějaké další bonusové aktivity.

  • Stuhu cca 20 cm (na dveře skříně jako panty).

  • Šňůrku nebo jiné zapínání skříně (magnetické, suchý zip atd.).

  • Suchý zip cca 0,7 m.

  • Siťovinu, tyl nebo folii na kapsičky do skříně (není nutné, aby tam byly).

  • Filcový panel Panenka s oblečky.

  • Gelové pero na nápis na přední stranu nebo bavlnku na vyšití.

  • Střih – https://uloz.to/!cORJUNToSKeQ/dollhouse-sew4baby-pdf

Domeček můžete vytvořit z různých materiálů. U každého z nich je postup malinko odlišný. U filcu nemusíme obšívat entlem ani zahýbat dovnitř, stačí pouze obšít, filc se netřepí.

V návodu není obsaženo, jak sešít panenku a oblečky z filcového panelu, tento návod je samostatný.

1.krok

Nachystáme si výstuhy, nažehlíme na látku a obstřihneme, abychom po okrajích měli alespoň 1 cm na zahnutí. Skříň si obstřihneme kolem dokola výstuhy (entl nebo necháme 1 cm na zahnutí). V případě, že bychom dělali skříň z FILCU, obstřihneme si kolem výstuhy cca 0,3 cm.

Já jsem si střihla přední díl na dvě části. Látky jsem si napřed k sobě sešila, poté rozžehlila šev a teprve potom nažehlila výstuhu. Pokud jste si na přední stranu zvolili pouze jednu látku, následující fotky přeskočte.

Poté je potřeba látky prošít těsně vedle spoje z každé strany. Zvolila jsem si nitě, které nebudou ve výsledku moc na látce vidět.

2. krok – nápis

Můžete si zvolit univerzální nápis nebo třeba jméno dítěte. Nebo naopak nápis úplně vynechat.

Vytiskneme si nápis, který chceme překreslit.

Kousek látky položíme na papír s nápisem a tužkou překreslíme.

Poté překreslíme ještě jednou, tentokrát fixou na textil nebo gelovým perem na textil. Já osobně jsem moc spokojená s gelovým perem, nerozpíjí se jako běžné fixy. Vezmete si vystřiženou výstuhu (šablonu naleznete ve střihu) a zažehlíte.

Pak obstřihnete a vyměříte si, kam nápis přišijete. Přišpendlíte a přišijete nejprve rovným stehem (filc stačí pouze rovným stehem). A obšijete hustým entlem (cikcak steh). Já jsem si zvolila šířku stehu 3 a délku 0,2. Poté, co došijete entlem, je dobré si prošít aplikaci ještě zevnitř stehu. Není to nutné, ale zakryjí se tím nedostatky entlu. Já prošívám tříkrokým rovným stehem, ale postačí i běžný rovný steh. A nápis je hotov.

3. krok – přední strana

Ve střihu naleznete šablonu na okno a dveře. Obkreslíte na výstuhu, vystřihnete a zažehlíte na látku, kterou posléze také obstřihnete.

Vyměříte si, kde se budou tyto aplikace nacházet a přišpendlíte.  Pak obšijete rovným stehem a následně ještě entlem jako u nápisu. Přišijete kliku.

Pak něco do okna, u prvního domečku jsem volila pouze látku, do tohoto druhého jsem zkusila záclonku. Přišila jsem záclonku a na ni následně kočárkovou folii pro lesklý efekt okna. Ustřihla jsem přečuhující části folie a přišila pevně knoflíčky.

A přední strana je hotová!

4. krok – panenka

Vezmeme si vnitřní stranu a obkreslíme si panenku na levou stranu tužkou. Poté prošijeme opět rovným tříkrokým stehem (nebo pouze rovným stehem nebo obkreslíme fixou/perem). Přišijeme suchý zip – mech.

5. krok – skříň

Nachystáme si všechny díly, již vyztužené. Pravé a levé dveře. Já osobně si je ráda zdobím, u této jsem zvolila jako aplikaci kolečko z látky stejné jako na přední straně. Aplikaci přišijete stejným způsobem, jako dveře na přední straně. Já jsem okolo kolečka zvolila ještě navíc ozdobný steh. Doporučuji asi ale předem na nějakém vyztuženém zbytku vyzkoušet, jestli lze daný steh šít dokolečka.

Nachystáme si kapsičky (já jsem zvolila bavlněnou síťovinu, lze ale udělat z plátna, tylu, folie nebo filcu. U filcu je ta nevýhoda, že se o něj zachytává suchý zip). Obšijeme a ustřihneme přebytky. Naměříme si suchý zip. Přišijeme nad kapsičky. Vždy se ale řiďte panelem, který jste si koupili, panely se liší počtem a druhem oblečení, takže si skříň upravte na míru.

Budeme sešívat pravé vrchní dveře skříně.

Nachystáme si dva kousky stuhy a vložíme do pravé strany, šňůrku do levé strany a zašpendlíme. Sešijeme rovným stehem (vrchní a spodní nit stejná barva). A obšijeme entlem, jako jsme to dělali už u nápisu.

Stejným způsobem obšijeme i druhé dveře (jen bez šňůrky).

Šňůrku vložíme z levé strany do spodního dílu, který bude přišit k domečku, a přišijeme si ji, aby se nám nehýbala. Z každé strany si poté vložíme dveře, prošijeme a obšijeme entlem. Přišijeme suché zipy i dovnitř.

A skříň máme hotovou.

5. krok – uši

Uši ze střihu si obkreslíme na výstuhu (novopast) a vystřihneme. Zažehlíme na látku a nachystáme si protikus. Obšijeme těsně po kraji výstuhy tak, abychom měli výstuhu zachycenou švem.

Vystřihneme, nastřiháme si záhyby a otočíme na vařečce nebo tužce.

Na další fotce je otočené ucho. Zažehlíme a po okraji prošijeme.

6. krok – konečná fáze

Nyní domeček sešijeme. Zažehlíme si okraje látku dovnitř domečku. Nezapomeňte si nastřihnout prostředek.

Přichytíme si díly k sobě čímkoliv, co máte po ruce (svorky, kolíčky, kancelářské spony). A prošijeme dokola. Následně prošijeme střed domečku.

Tadáá, máme hotovo :-).