Plsť, neboli filc

(POZOR NEPLÉST S FLEECEM-JDE O JINOU TEXTILII!!) je netkaná textilie, která vzniká vzájemným propojením vláken, a to buď vláken čistě vlněných, nebo kombinací s umělými, či rostlinnými vlákny (viskózou).

Vlákna prochází tzv. “morkám procesem”. Názorné video naleznete zde . Tento proces způsobuje,že se působením vlhkého  tepla, tření a tlaku smrští na plošný tvar rouna a spojí se – zplstnatí. Díky rozličným dalším úpravám a hlavně složení vláken je potom dosaženo různých vlastností plsti.

 

Klasická surovina pro výrobu plsti je ovčí vlna, pro kterou je charakteristické jemnost a obloučkovitost, jde o surovinu, která je ekologicky odbouratelná.

 

Ale dost už bylo definicí

 

Proč se plst v knihách používá?

Jako jeden z mála textilních materiálů se netřepí, není třeba tedy obšívat, nebo upravovat kraje. Lze ji přišít v ruce i na stroji.

Nalezneme mnoho barevných variant i tlouštěk plsti a práce s ní je snadná i pro úplné začátečníky.

Nicméně ráda bych podotkla, že knihu lze ušít, také bez jediného kousku filcu – pokud si troufáte, klidně celou z bavlny ;) u Quiet book jej ale chápeme, jako základní stavební kámen knihy. Samozřejmě se kniha dá ušít také za použití koženky, či kůže, zde volte ale materiály odolné, u kůže nečiněné chromem.

 

Jaké jsou rozdíly?

 

Průsvitnost

Už z pohledového hlediska lze plsti rozdělit na ty, které jsou neprůsvitné a které jsou průsvitnější. Ovlivní to také to, kolik výztuh a prošití lze pod daný filc schovat aniž by jste museli přidávat další vrstvy. Můžete seorientovat i podle tloušťky dané plsti. Taková ideální .tloušťka je 1,2-1,4mm


tloušťky plstí od 1mm-pes,1,4mm vlněná a 3mm směsová

   

polyesterová klasická plst                                       vlněná plst

 

Na trhu jsou samozřejmě i plsti,které mají cca 1mm, jsou to plsti, které většinou nalezneme v papírnictví. Tyto plsti jsou však hodně tenké a je třeba je vypodložit některou z výztuh. Jakým způsobem najdete zde

 

Tvarová stálost

To jak je plst pevná ovlivní i samotné šití. Čím pevnější tím lepší pro strojní šití i ruční. Zejména pak polyesterová se hodně tahá.

 

Plstnatění

Zjistíte nejčastěji tak, že si daný kousek vezmete několikrát do ruky, lehce protřete, pokud se daný vzorek nemění měl by zůstat stejně tak po šití a manipulaci samotnými dětmi.

Rozdíl mezi vlněnou a směsovou plstí po půl roce hraní. Směsová- zelený kopeček, vlněná kameny krtince

Pouštění chloupků

Nezdá se to, ale je velmi významným faktorem, při výběru plstí. Zejména pak polyesterové plsti pouští výrazně chlupy. Což je nejenom nehezké, ale pokud  jej dáte na stránku ..budete ji mít brzy posetou drobnými chloupky. Ale pozor, jsou plsti, které jsou z polyesteru-jsou .pratelné a toto nedělají! Také zjistíte jednoduše pomocí suchého zipu. Pokud přiložíte-chytne se a .nepustí chlupy, je to ideální stav. Takže ano je to někdy věda trefit se, protože občas se stává i to,že co várka to nějaké nové překvapení..

 

Praní

Prát lze pouze některou vlněnou plst (pozor, zde je nutné stejně, jako látky předem vysrážet!) a některé druhy polyesterovýchSměsovou plst nelze prát!

U nás na trhu nalezneme základní druhy Plsti:

 

PLST VLNĚNÁ

Vlněná plst je tvarově velmi stálánetahá se. Lze ji žehlit na stupeň vlna, a stejně tak prát. Pozor srážlivost je zde až 10%, takže pokud hodláte prát určitě předem vysrážejte v horké vodě. Má velkou barevnou škálu a to, jak barvené,tak v přírodní verzi.

Výhoda je určitě ta, že jde o 100% ovčí vlnu, tedy přírodní vlákno. Na trhu naleznete množství variant, dají se najít s certifikací pro nejmenší i pro děti od 4 let. Ta v naší nabídce má certifikát OEKOTEX 100, I.třídy, tedy je vhodná pro nejmenší děti od 0+

Zakoupit můžete třeba u nás v nejvyšší jakosti – Merino vlny.

Nevýhodou této plsti je poměrně vysoká cena. Na trhu lze získat také 100%vlněnou plst z Dánska, zde se cena pohybuje okolo 70,-/arch A4

 

PLST SMĚSOVÁ

 

Tato směsová plst je vyrobená v  České Republice. Výrobcem je BTP. Složení této plsti je 60% viskózy a 40% ovčí vlny.  Takže je někde mezi SmileJedná se o plst, která je cenově dostupná, je nabízena v poměrně velké škále barev a to v tloušťce 1mm, 1,2mm,2mm,3mm. Osobně Vám pro knihy doporučuji držet se tloušťky 1,2-1,4mm, čemuž  odpovídá  v tomto případě gramáž 165g/m2.

Tuto plst lze žehlit. Nevýhodou je, že poměrně brzy žmolkuje a vytahují se chloupky.

Nemá atest.

 

PLST POLYESTEROVÁ

U polyeterové plsti známe dvě varianty. Klasická polyesterová plst 1,2mm je tvarově poměrně nestálá, hodně se tahá. Je poloprůhledná, více než směsová. Některé druhy jsou pratelné.

Pouznáme ji poměrně snadno, jelikož její povrch je mírně lesklý. Proces výroby neumožňuje tak důkladné zplstnatění,jako u směsové a vlněné a proto se poměrně brzy “ošoupá” používáním.

V ČR je výrobce, který má na tuto plst atest pro děti do 3 let.  Jedná se o firmu Filc s.r.o.

Nabízí prakticky stejnou škálu barev, jako BTP u směsové plsti.

 

Dostupná je také v tužené verzi, ta je tvarově stálá, podobně jako čínské plsti. Netahá se, není průhledná, najdete ji pod označením dekorační plst. Není atestovaná. Je vhodná pro ražení bigshotem atd.

 

 

ALI PLSTI, PLSTI Z USA

Na trhu však nalezneme také další PES plsti,které jsou tužší, některé potisknuté, či s flitry. Ty jsou určené zejména pro scrapbooking, dovážené jsou z USA, či číny. Nejsou vhodné pro textilní aplikace, avšak jejich výhodou je, že jsou ze všech nabízených prkticky nejpevnější. Takže pro někoho jsou právě tyto pro šití nejideálnější, protože opravdu drží a nehnou se. Na zvážení každého je proces výroby, kdy opravdu nelze dohlédnout na to, z čeho a jakým způsobem se v Číně vyrábí. Takže zejména u nejmenších a ochutnávajících dětí bych ho nedoporučila.